Gokhan Sengun -

25.08.2016

Bahcesehir Universitesi -D506 Nolu Sinif, Besiktas kampusu

19:30

Butun Yonleri ile Docker

Merhaba arkadaslar,

Bu hafta Netaş’ tan Gökhan bizlere Docker anlatacak.

Oturum dili Turkce olacaktir. (Session will be in Turkish)

Etkinlik D506 nolu sinifta gerceklestirilecektir.

Konu:

Sanallaştırmada yeni bir çağ açan Docker platformu, yazılım sektörünün hemen hemen bütün paydaşlarının iş yapış biçimini yakın bir gelecekte tamamıyla değiştirmeye güçlü bir aday. Bu değişimin ilk ve ikinci jenerasyonu geçtiğimiz yıllarda planlandı, hazırlandı, kullanıldı ve çoktan eskimeye yüz tuttu bile. Yeni jenerasyon ise siz bu yazıyı okurken azınlık sayılmayacak bir grup tarafından planlanıyor ve hazırlanıyor, yani bir anlamda tarihe tanıklık ediyoruz.

Bu etkinlikte tarihe daha yakından tanıklık etmek ve belki de bu tarihin küçük de olsa bir parçası olabilmek için erişmemiz gereken seviyeye birkaç adım daha yaklaşmaya çalışacağız. Katılımcıların etkinlik öncesi Docker ile ilgili bilgiler edinmesi etkinliğin verimini ve aktarılacak konuların derinliğini artıracaktır. Etkinlik aralarda kısa açıklamalarla demo ağırlıklı olacaktır. Her seviyeden katılımcının kendisine faydalı olabilecek bilgiler bulabileceği bir içerik planlanmıştır.

Konu Başlıkları:

  1. Docker hangi ihtiyaca nasıl cevap veriyor ve nasıl doğdu? (15 dakika)
  2. Docker terminolojisi, mimarisi ve çalışma mantığı (60 dakika) 2.1. Nasıl çalışıyor? 2.2. Image, Container, Volume, Dockerfile, Docker Registery nedir? 2.3. Container yaşam döngüsü nasıldır? 2.4. Host ve Container ilişkisi nasıldır?
  3. Yeni bir Docker Image’ı oluşturma (30 dakika)

Etkinlik öncesi konu ile ilgili aşağıdaki blog yazılarının okunması ve video’ların izlenmesi faydalı olacaktır.

http://tahiroglu.com/post/145827965207/docker-medeniyeti http://www.gokhansengun.com/docker-nedir-nasil-calisir-nerede-kullanilir/ https://www.youtube.com/watch?v=wW9CAH9nSLs https://www.youtube.com/watch?v=3N3n9FzebAA

Konusmacilar:

Gökhan Şengün

Netaş’ta Yeni Ürün Geliştirme ve Ar-Ge İş Geliştirme Müdürü olarak çalışıyorum. 11’i profesyonel olmak üzere 15 senedir yazılım sektöründe çeşitli alanlarda yazılım geliştirdim. Son iki senedir aktif olarak Docker Platformu ile ilgili çalışmalar yapıyorum.

Github: https://github.com/gokhansengun Twitter: https://twitter.com/gokhansengun Web: http://www.gokhansengun.com

Yer:

Bahcesehir Universitesi D506 Nolu Sinif, Besiktas kampusu

Bu ve daha sonraki toplantilardan haberdar olmak icin: http://istanbulcoders.org adresini ziyaret edin!

Mail grubumuz uye olun: istanbul-coders+subscribe@googlegroups.com Twitter da bizi takip edin: https://twitter.com/IstanbulCoders Meetup grubumuza katilin: http://www.meetup.com/Istanbul-Hackers/

Onemli:

Duyuruyu twitterda Retweet etmek ve Favorilere eklemek katilimi ve paylasimi arttiracaktir. Duyulmasina yardim ettiginiz icin tesekkurler.


comments powered by Disqus